Co to są odczyny skórne ?

Po naświetlaniu skóry promieniami UV powstaje w niej odczyn rumienio­wy, którego wystąpienie poprzedzone jest okresem utajenia. Okres utajenia wynosi od 1 do 3 godzin, przy czym przy intensywnym napromieniowaniu okres ten jest krótszy. Rumień osiąga swój szczyt po 6—9 godzinach. Ustą­pienie odczynu zależne jest od jego nasilenia; slaby odczyn ustępuje po kilku godzinach, odczyn silniejszy po kilku dniach. Zmiany rumieniowe pozostawia­ją złuszczenie pozapalne oraz przebarwienie, jednocześnie obserwuje się zgru­bienie naskórka.
Reakcja po ekspozycji słonecznej

Jest wynikiem uszkodzenia komórek war­stwy kolczystej, prawdopodobnie poprzez pierwotne uszkodzenie DNA. Uwol­nione z komórek substancje histamino podobne powodują rozszerzenie naczyń i zmiany rumieniowe, jak również obrzęk skóry. Procesy reparacyjne zaczy­nają się już w 24 godziny po naświetlaniu i osiągają swój szczyt między 8 i 14 dniem od naświetlania. W tym czasie wzrasta indeks mitotyczny naskór­ka, wzrasta wielkość jąder komórkowych, naskórek staje się grubszy (Lang­ner). Występowanie przebarwień po nasłonecznieniu obejmuje 2 procesy foto-biologiczne:

przebarwienia występujące bezpośrednio po naświetlaniu związane ze spectrum 315—400 nm, będące wynikiem ściemnienia istniejącego barwnika na skutek procesów utleniania; są to przebarwienia utrzymujące się krótki okres czasu;
przebarwienia, które poprzedza stan zapalny, związane przede wszystkim z widmem 280—315 nm i będące wynikiem wytwarzania nowego barwnika i przekazywania go z melanoblastów do keratynowy z dal­szą migracją do wyższych warstw^ naskórka; to przebarwienie utrzymuje się długo.

 

About the author