Zespół cieśni nadgarstka leczenie

  • 25 lutego 2023
  • 0 Comment
  • 22 Views
  • 0 Like

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które powoduje ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jest to dość powszechne schorzenie, a jego objawy mogą być bardzo uciążliwe. Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe w zapobieganiu powikłań i poprawie jakości życia pacjenta.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują ból, drętwienie, mrowienie, osłabienie i utratę czucia w dłoni, kciuku, palcu wskazującym, środkowym i serdecznym. Mogą również wystąpić trudności w chwytaniu i trzymaniu przedmiotów oraz w ich manipulacji. Objawy te mogą nasilać się w nocy i powodować trudności w zasypianiu.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika z przeciążenia lub urazu nadgarstka, ale może również być spowodowany chorobami takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy nadciśnienie tętnicze. Często występuje u osób wykonujących powtarzające się ruchy rękami, takie jak pracownicy biurowi czy sportowcy.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka może być zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od nasilenia objawów i przyczyn ich powstania.

W leczeniu zachowawczym stosuje się różne metody, takie jak zmniejszenie obciążenia nadgarstka poprzez zmianę sposobu pracy, ćwiczenia wzmacniające mięśnie ręki, noszenie specjalnych opasek na nadgarstek oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jeśli objawy nie ustępują po kilku miesiącach leczenia zachowawczego, konieczna jest operacja. W czasie zabiegu chirurgicznego przeprowadza się rozcięcie powięzi, która stanowi przeszkodę dla nerwu pośrodkowego, usuwając w ten sposób ucisk.

Rehabilitacja po operacji jest ważnym elementem w procesie powrotu do pełnej sprawności ręki. Pacjent powinien wykonywać ćwiczenia zalecone przez lekarza oraz unikać nadmiernego obciążania ręki w czasie rekonwalescencji.

About the author