Jak dbać o zdrowie okolic intymnych?

Dbamy o skórę, włosy, paznokcie, przejmujemy się katarem i zapamiętale leczymy kaszel. W wielu apteczkach ilość leków na zwykłe przeziębienie przewyższa racjonalne normy. Ale czy z równą dbałością podchodzimy do tego co ukryte? Czy profilaktyka okolic intymnych jest dla nas równie oczywista i istotna jak dbanie o kondycję reszty ciała? Systematyczna pielęgnacja narządów płciowych pozwala nie tylko na zachowanie pełnego komfortu, ale i na przeciwdziałanie występowania coraz powszechniejszych chorób kobiecych.

Zdrowie okolic intymnych zależy w przeważającej mierze od profilaktyki i rutynowych działań podejmowanych przez każdą z pań. Podstawę stanowi tu codzienna higiena okolic intymnych. Lekarze ginekolodzy nie są zgodni co do szczegółów. Cześć uważa, że używanie specjalnych środków myjących zarezerwowane jest jedynie dla pań o zmienionym PH okolic intymnych oraz przez cierpiące na powracające infekcje. Specjalistyczne płyny do higieny intymnej powinny zostać wprowadzone także przez panie w okresie klimakterium. Dobrze dobrany środek zminimalizuje uczucie suchości i podwyższone ryzyko infekcji narządów płciowych, co powodowane jest zmniejszeniem poziomu estrogenu w organizmie. Inni specjaliści uważają, że dla zachowania pełnego zdrowia okolic intymnych niezbędna jest stosowanie polecanych środków do intymnej pielęgnacji.

Faktem jest, że panie narzekające na powracające infekcje narządów płciowych muszą postawić na skuteczniejszą pielęgnację. Przede wszystkim, powinny one stosować żele myjące specjalnie dla nich przeznaczone. Są one niezastąpione dzięki zawartości takich składników jak kwas mlekowy, który zmniejsza ryzyko powstania stanów zapalnych, czy ekstraktu z aloesu, który działa przeciwzapalnie i łagodzi powstałe już podrażnienia.

Każda z pań powinna rozważyć codzienne używanie wkładek higienicznych. Pozwalają one zachować higienę, czystość i świeżość w ciągu całego dnia. Dzięki szerokiej ofercie producentów panie sięgać mogą po produkty wyróżniające się dużą elastycznością, dobrą przyczepnością i kształtem, który został idealnie dopasowany do kobiecej anatomii. Najważniejsza jest jednak budowa i przekrój wkładki. W przypadku środków higienicznych nie jest ważna ich grubość a innowacyjność wprowadzonych warstw. Czy to wkładka, czy podpaska powinny być maksymalnie cienkie, aby zagwarantować komfort i niewidoczność. Funkcjonalność zapewniana jest przez super chłonne warstwy, uzupełnione o środki zapachowe, gwarantujące świeżość.

Codzienna pielęgnacja to nie wszystko. Każda z pań nie powinna bagatelizować obowiązku systematycznej kontroli u lekarza ginekologa. Choć dla wielu pań są one stresujące i nieprzyjemne, to tylko wizyty u specjalisty pomogą w szybkiej diagnozie występowania najczęstszych problemów, takich jak endometrioza lub nadżerka. Pacjentka powinna pamiętać także o niezbędnych badaniach, których lista uzależniona jest od jej wieku, przebytych schorzeń czy przyjmowania tabletek hormonalnych. Do najczęstszych badań, przeprowadzanych w gabinecie ginekologicznym, należą wymazy cytologiczne, USG oraz badania hormonalne.

About the author